Z křesla na stůl
Publikováno: říj 23, 2024
Kategorie: Realizace
Starý nábytek rozhodně nevyhazujte! Vytvořte si jedinečný doplněk v domácnosti, který Vám bude přinášet radost každý den. Snadný postup naleznete v článku :)
Za článek děkujeme paní Andree Haňur Končokové.
V loňském roce jsem se zúčastnila RE-USE festivalu, smysluplného projektu pořádaného jihočeskou organizací Kabinet CB.
Tato akce měla za úkol ukázat lidem udržitelnost, cirkularitu a kreativitu. Byly zde umělkyně, které z rozbitého porcelánu dělaly mozaiková zrcadla, z vyplaveného starého dřeva stojan na šperky, z lahví od vína éterické sójové svíčky a mnoho dalších.
Mým úkolem byla ukázka patinovaní na nábytek.
Pracovní místo bylo vyhraněné na jeden den, k renovaci vybírám noční stolek z důvodu menší časové náročnosti. Sehnala jsem ho na bazaru za symbolickou sto korunu.
Stolek už měl něco za sebou, šuplíkový sololit zaváněl plísní a vryté rýhy do masivu naznačovaly letité používání. Pro mě to ale nejsou vady na kráse, naopak, naznačují život..
Při renovaci ráda kombinuji různé styly jako venkovský, rustikální nebo Shabby chic a z toho důvodu jsem volila jiný typ nožek.
V předchozích článcích zmiňuji, jak je důležitá cirkulace vzduchu ve starších domech, a tím i vhodně zvolený nábytek. Kvalitní materiál, dál od obvodových zdí a nejlépe na nožičkách. Nejen, že je esteticky lahodící oku, ale i z praktického hlediska.
Zhruba měsíc před festivalem se nám rozpadlo naše oblíbené křeslo, které mělo přes 25 let. Samotná renovace by byla finančně náročná, rozhodla jsem se ho rozebrat a jednotlivé části použít k dalším renovacím. A jak z názvu napovídá, na tento projekt byly použity nožičky.
Dále bylo potřeba odšroubovat pojezdy, seříznout původní nohy a celé zbrousit od původního nátěru.
Zde již s vyvrtanými dírami a vsazenými nožičkami. Tu poslední jsem nemohla najít, můj asistent se podílel na ,,ostařování“ dřeva :)
Na zbroušené dřevo přijde jako první tmavý základ. Jde o estetickou vrstvu, kdy následnou metodou tzv. suchým štětcem prosvítá barva pod finálním nátěrem. Je to jeden ze způsobů jak vytvořit patinu. Na podkladovou barvu byla použita křídová barva SPS, odstín RAL 8017.
Do šuplíku přišel nový sololit se samolepící tapetou, kterou nakonec použiji i na záda stolku.
S výběrem barvy jsem měla jasno, byla to zelená, která je symbolem přírody a působí uklidňujícím dojmem. Těch odstínů je několik stovek, doporučuji si půjčit vzorník a barvu vybírat na denním světle. U mě nakonec vyhrála rustikální tmavě zelená, odstín NCS S6020-G30Y.
O výhodách křídových barev SPS již píši poněkolikáté, přesto bych ráda připomněla její savost na různých druzích povrchů. Konečně mám možnost natírat pouze a jen čisté masivní dřevo. Po 4 hodinách jsem bezostyšně opakovala poslední nátěr.
Stolek je zafixován bezbarvým voskem Borma Holzwachs, na patinování byl použit odstín tmavý ořech. Dřevěná knopka byla vyměněna za ozdobnou kovovou.
Zde již fotky z festivalu, kde probíhaly dokončovací práce – patinování a voskování.
Stolek byl věnován organizaci Kabinet CB a výtěžek z prodeje na rozvoj Re-Use centra.
Nyní již dělá radost novému majiteli a já tímto děkuji všem zúčastněným za nezapomenutelnou atmosféru.